Kapıdağ Yarımadası Gezilecek Yerler

Kapıdağ Yarımadası, Marmara Denizi’nin güneyinde, Erdek Körfezi’nin kuzeyinde yer alan yaklaşık 300 km²’lik bir alana sahip bir yarımadadır. Antik çağlardan beri yerleşimin olduğu bilinen yarımadada, Kyzikos gibi önemli antik kentler, Kirazlı Manastırı gibi tarihi yapılar, Zeytinli Ada gibi doğal güzellikler ve birçok koy, plaj, fener ve köy bulunmaktadır. Kapıdağ Yarımadası, özellikle İstanbul, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerden kaçmak isteyenler için ideal bir hafta sonu kaçamağıdır. Yarımadada hem doğa ile iç içe olabilir, hem de denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca yarımadada zeytin ve zeytinyağı üretimi de oldukça yaygındır. Bu yazıda Kapıdağ Yarımadası’nda gezilecek yerleri, nasıl gidileceğini, nerede kalınacağını ve ne zaman gidileceğini anlatacağız.

Kapıdağ Yarımadası’na Nasıl Gidilir?

Kapıdağ Yarımadası’na ulaşmak için birkaç seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri, İstanbul’dan Yenikapı’dan kalkan feribotlarla Bandırma’ya gitmek ve buradan Erdek’e geçmektir. Bu yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Diğer bir seçenek ise, İstanbul’dan Eskihisar’dan kalkan feribotlarla Topçular’a gitmek ve buradan karayolu ile Erdek’e ulaşmaktır. Bu yolculuk da yaklaşık 4 saat sürmektedir. Eğer Bursa’dan geliyorsanız, karayolu ile Erdek’e 2 saatte varabilirsiniz. Çanakkale’den geliyorsanız, Biga üzerinden Erdek’e ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk da yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Kapıdağ Yarımadası’nda Gezilecek Yerler

Kapıdağ Yarımadası’nda gezilecek yerler arasında hem tarihi hem de doğal güzellikler bulunmaktadır. Yarımadanın en popüler yerleri Erdek ve Ocaklar’dır. Bu iki yerde konaklama, yeme-içme, alışveriş ve eğlence imkanları daha fazladır. Ayrıca yürüyüş yapabileceğiniz sahil şeridi, bisiklet kiralayabileceğiniz yerler, çocuklar için oyun parkları ve lunaparklar da bulunmaktadır. Erdek ve Ocaklar dışında yarımadanın diğer köylerinde ise daha sakin ve doğal bir ortam bulabilirsiniz. Yarımadanın en önemli tarihi yerleri ise şunlardır:

Kirazlı Manastırı

Yarımadanın en önemli tarihi yapılarından biri olan Kirazlı Manastırı, Ormanlı Köyü’nün yaklaşık 4 km güneyinde, ormanın içinde yer almaktadır. 9. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilen manastır, Panagia Theotokos Faneromeni olarak da bilinmektedir. Manastırın içinde bir kilise, bir şapel, bir çan kulesi, bir sarnıç ve birçok hücre bulunmaktadır. Manastırın duvarlarında freskler ve yazıtlar da görülebilmektedir. Manastıra ulaşmak için Ormanlı Köyü’nden kalkan minibüsleri kullanabilir veya yürüyerek gidebilirsiniz.

Kyzikos Antik Kenti

Yarımadanın en eski tarihi yerlerinden biri olan Kyzikos Antik Kenti, Erdek’in 12 km güneyinde, Balıkesir-Bandırma karayolu üzerinde yer almaktadır. MÖ 7. yüzyılda kurulan antik kent, tarihte önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Antik kentin içinde birçok tapınak, tiyatro, stadyum, hamam, agora, nekropol ve surlar bulunmaktadır. Antik kentin en önemli yapısı ise, Zeus Tapınağı’dır. Bu tapınak, dünyanın en büyük mermer tapınağı olarak bilinmektedir. Antik kente giriş ücretsizdir. Antik kente ulaşmak için Erdek’ten kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Zeytinli Ada

Yarımadanın en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Zeytinli Ada, Erdek şehir merkezide limanın karşısında yer almaktadır. Adanın üzerinde yemyeşil bir bitki örtüsü ve yeraltı kilisesi bulunmaktadır. Adanın etrafında ise berrak bir deniz, kumlu bir plaj ve kayalık bir kıyı vardır. Adanın çevresinde yüzme, dalış, balık tutma gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Adanın girişinde bir de kafe bulunmaktadır. Adanın giriş ücreti 10 TL’dir. Adanın iskelesine Erdek’ten kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz. Tekne ücreti ise 20 TL’dir.

1 Yorum Mevcut

  1. Merve E.

    25/11/2023

    İçerik için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 / 

Giriş Yap

Mesaj Gönder

Favori Yerlerim