Kapıdağ Yarımadası Gezilecek Yerler (+Köy Rotası)

Kapıdağ Yarımadası, İstanbul, Bursa ve Tekirdağ’da yaşayanlar için hafta sonları kısa ama keyifli bir kaçamak yapmak isteyenler için harika bir doğal cennettir.

Engebeli burunlarla ayrılmış bakir koyları, her dönemeçte karşınıza çıkan nefes kesici manzaraları, ilkbaharda ve yaz ayında rengarenk çiçeklerle kaplanan yamaçları, yemyeşil dağlardan plajlara ulaşan dereleri ve kıvrımlı yollar boyunca size eşlik eden Marmara Adaları’nın manzaraları ile adeta araba, karavan ya da motosikletle yolculuk yapmak için biçilmiş kaftan.

Vahşi doğası ve sıkça rastlanan tepe ikmal noktaları sayesinde yol bisikletçileri için de favori rotalardan biri olarak sıklıkla ziyaret ediliyor.

Yol boyunca (yani Kapıdağ Yarımadası genelinde) birçok köy bulunuyor, ancak bu köyleri gezilip görülecek yerler olarak değil, ihtiyaç halinde durulacak, bir kaç gün konaklayacak ve kısa tatil yapılacak yerler olarak değerlendirin. (Tabi yatırım yapmak için harika yerler olduğunu da söylemek gerekir.) Mübadele öncesinde burada (Kapıdağ Yarımadası’nda) Rum insanları yaşardı, ancak onlardan Çanakkale, Ayvalık ya da Çeşme’de olduğu gibi estetik veya tarihi bir doku kalmamıştır… bu bağlamda, şiddetle görmenizi tavsiye edebileceğimiz başlıca gezilecek yer, yerleşimlerden uzak, ormanın içinde yer alan Kirazlı Manastırı‘dır.

Kapıdağ Yarımadası Gezilecek Yerler (+Köy Rotası)

Rotanız kıyılar boyunca kıvrıldıkça birçok muhteşem koyla karşılaşacaksınız (Örneğin; Büyük Ova (Paflima) Koyu). Çoğuna ulaşan yollar var… denize girmek veya kamp yapmak isterseniz, bizim önerimiz yolu ve plajı olmayan yerleri tercih etmeniz olur.

Kapıdağ’da ki köyleri, koyları ve gezilecek yerleri size anlatmadan önce; Kapıdağ Yarımadası harika bir sürüş ve gezi rotasını bizlere sunuyor. Karavanla da bu rotayı keşfetmek oldukça keyifli olur. Hareket noktası olarak Erdek Düzler’i baz alarak size tüm Kapıdağ’ı adım adım gezdireceğiz. Bölgenin en gelişmiş yerleşimi olan ve benzin, konaklama, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ideal yer Erdek Düzler olarak planladık.

erdek çuğra mevki
Konum: Erdek, Çuğra | Via: @life_in_erdek

1. Erdek

Erdek, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir iline bağlı güzel bir ilçedir. Marmara Denizi’ne kıyısı olan bu ilçe, Kapıdağ Yarımadası üzerinde yer alır ve özellikle yaz aylarında popüler bir tatil destinasyonudur. Tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen Erdek, Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Erdek’in tarihi, MÖ 5400’lü yıllara kadar uzanır ve çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. İlçenin eski adı Arktonnesos’tur ve tarihte Artake olarak da bilinir. MÖ 8. yüzyılda Miletoslu göçmenler tarafından Hellenleştirilmiş ve daha sonra Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Ayrıca Erdek’in eski adı tarihte Artake olarak bilinir.

Erdek, temiz denizi, kumsalları, eşsiz koyları, huzuru ve antik kentleriyle ünlüdür. Tarihi açıdan Açık Hava Müzesi gibi tarihi alanları da bulunmaktadır. Ilıman Marmara iklimi sayesinde, yaz aylarında rahat bir tatil imkanı sunar ve sonbahar ile kış aylarında da keyifli bir atmosfere sahiptir.

Erdek Merkez’de Görülmesi Gereken Yerler

Erdek’te görülmesi gereken yerler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Anıt Ağaç: 1860 yılında dikilmiş bir fıstık çamı olan Anıt Ağaç, Erdek’in Kurbağalı Sahili’nde bulunuyor.
  • Kyzikos Antik Kenti: Tarihi kalıntıları ve Hadrianus Tapınağı ile dikkat çeken bir antik kenttir.
  • Seyit Gazi Tepesi: Harika manzarasıyla bilinen bir doğa harikasıdır. Özellikle Erdek gece kulüpleri ve gece hayatı bu bölgede yoğunlukla hizmet verir. Örneğin, Orion Club, After Inn, Sur Bar ve dahası buradadır.
  • Açık Hava Müzesi: Bu müze Erdek sahil şeridinde Kurbağalı’ya gitmeden hemen önce kaymakamlık binası önünde bulunur.

Erdek, özellikle yaz aylarında oldukça popülerdir ve bu dönemde nüfusunu ikiye katlar. Ancak Marmara ikliminin etkisi altında olduğu için yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Erdek gezinizi ortalama 1-2 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Eğer kamp yapmayı seviyorsanız, bu süreyi 3-4 güne çıkarabilirsiniz.

erdek düzler gün batımı
Via: @inancoskay | Konum: Erdek, Düzler

1. 1. Erdek / Düzler

Erdek Düzler ise Erdek’e gelmeden 10km gerisinde kalır. Bandırma’dan gelirken yol sapağında alt yolu tercih ederek Düzler’e ulaşabilirsiniz. Altın renkli kumsalları, berrak denizi ve zeytinliklerle çevrili yemyeşil doğasıyla dikkat çeker. Erdek Düzler, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler için popüler bir destinasyondur. Ayrıca Erdek’de ki en popüler işletmelerin bazıları burada yer alır. Örnek vermek gerekirse Parmos Butik Otel, Verde Erdek, Pınar Otel, Kiraz Beach ve Bir İnci Yalısı bu bölgededir.

Bu popüler yerler dışında Erdek Düzler’de konaklama için çeşitli oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bölgede, denize girilebilecek güzel plajlar ve doğal güzellikler mevcuttur. Ayrıca, Erdek Düzler yakınlarında keşfedilmesi gereken popüler yerler arasında Kyzikos Antik Kenti ve Tatlısu Köyü vardır. Ayrıca Erdek Düzler tarihte (bölgede bulunan antik kentten anlaşılacağı gibi) Kyzikos olarak bilinir.

erdek ocaklar gün batımı
Via: @sserdarfisek | Konum: Erdek, Ocaklar

2. Ocaklar

Erdek Ocaklar, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir iline bağlı Erdek ilçesinin 5 km kuzeyinde yer alan şirin bir tatil beldesidir. Ödüllü plajıyla ünlü olan Ocaklar, 3 km uzunluğunda bir sahile ve sığ, sakin bir denize sahiptir. Beldenin adı, dağlık kısımlarda bulunan granit taş ocaklarından gelmektedir.

Yaz aylarında oldukça hareketli geçen Ocaklar’da, oteller, eğlence mekanları, çay bahçeleri, cafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Erdek merkezine ulaşım, yaz sezonunda yarım saatte bir kalkan minibüslerle sağlanmaktadır. Dolmuşlar hızlı sezonda hızlıca doldukları için bu süre 15 dakikaya kadar inebilir. Ocaklar’da konaklamak için her bütçeye uygun otel ve pansiyon seçenekleri mevcuttur ve çoğu tesis denize sıfır konumdadır.

Tarihi açıdan bakıldığında, 1924 yılından önce Rumların yaşadığı bir köy olan Ocaklar, ‘Gonia’ (köşe) adıyla bilinmekteydi. Bu isim zamanla Türkçeleşerek ‘Konya’ olarak söylenmeye başlanmış ve daha sonra bölgedeki taş ocaklarının etkisiyle ‘Ocaklar’ ismini almıştır. 1924 Lozan mübadelesiyle bölgeye yerleşen Pomaklar, Ocaklar’ın nüfusunu oluşturmuştur.

Ocaklar’ın sahil şeridi, altın ışıltılı kumlarla kaplı ve denizi, rüzgar sörfü ve amatör olta balıkçılığı için idealdir. Çevrede sanayi tesislerinin olmaması ve karadan denize esen poyrazın etkisiyle deniz oldukça temizdir. Sıcaklıkların çok fazla olmaması ve hakim rüzgarın poyraz olması, Ocaklar’ı yaşanacak ideal yerler arasına sokmaktadır.

Ocaklar’da Gezilecek Yerler

  • Ocaklar Plajı: Ocaklar Plajı, tertemiz denizi ve ince kumlu plajıyla ziyaretçilerin favori mekanlarından biridir. Ailelerin rahatça vakit geçirebileceği, denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceği ideal bir yerdir.
erdek narlı beyazevler yolu
Via: @alpkzn | Konum: Erdek, Narlı

3. Narlı

Narlı, Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı şirin bir tatil köyüdür. 1924 mübadelesinden önce tamamen Rumların yaşadığı bir bölge olan Narlı, günümüzde Pomaklar ve Giritli göçmenlerin yaşadığı kültürel bir mozaik sunmaktadır.

Narlı’ya ulaşım için çeşitli seçenekler bulunuyor. Özel aracınızla veya Erdek otogarından kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz. Eğer İstanbul’dan gelecekseniz Yenikapı’dan Bandırma’ya vapur ile gidip, oradan Erdek minibüslerini kullanarak Narlı’ya varabilirsiniz.

Köy, yazları deniz tatili yapmak isteyenlerin akınına uğruyor ve gezilecek yerler açısından da zengin bir seçenek sunuyor. Dar sokakları, şirin evleri ve Narlı Limanı ile dikkat çeken köyde, Aziz Dimitrios Kilisesi gibi tarihi yapılar da bulunmaktadır. Ayrıca, köyün yakınlarında bulunan ve dalış için de uygun olan batık bir gemi ve Balyoz Koyu’nda bulunan midye çiftliği de görülmeye değer yerler arasındadır.

Son 10 yılda artan pansiyonlar sayesinde yerli turistlerin ilgisini çeken Narlı, hem deniz hem de kültür turizmini bir arada yaşamak isteyenler için ideal bir destinasyondur. Narlı’nın ekonomisi balıkçılık, tarım ve turizm üzerine kurulu olup, köyün iklimi Marmara Bölgesi’nin genel iklim etkisi altındadır. Ayrıca mahallenin Rumca adı Roda’dır (Ρόδα). Halk arasında Rutya olarak bilinir.

ilhanlar erdek
Via: @cantimurpansiyon | Konum: İlhanlar, Erdek

4. İlhanlar

Erdek İlhanlar Köyü hakkında bilgi verebilirim. İlhanlar Köyü, Balıkesir’in Erdek ilçesinin kuzeyinde yer alır ve ilçeye yaklaşık 18 kilometre uzaklıktadır. Köyün eski ismi “Herek” olarak bilinir ve köy, Boşnak, Pomak ve Giritliler gibi farklı etnik kökenlerden gelen insanların yerleştiği bir yerdir.

1926 yılında, Yugoslavya ve Yunanistan’ın Selanik kentinin Karacaova bölgesi ile Girit’ten gelen göçmenler bu köye yerleşmişlerdir. İlhanlar Köyü, geçimini esas olarak zeytincilik ve balıkçılık gibi tarımsal ve denizcilik faaliyetlerinden sağlamaktadır.

Erdek bölgesi, doğal güzellikleri, plajları ve tarihi yerleri ile bilinir ve “Marmara’nın İncisi” olarak adlandırılır. İlhanlar Köyü de bu güzelliklerin bir parçasıdır ve ziyaretçilere sakin bir tatil deneyimi sunar. Köy, iyotlu deniz esintisi ve rüzgarlı yapısı ile bilinir… bu yüzden yaşlı insanlar tarafından tercih edilir. Gezmek için ya da tatil için uygun bir yer olmadığını söylemek isteriz. Harika bir tatil için bir kaç başlık sonra İlhanlar’a bağlı olan Büyük Ova Koyu’nu anlatacağız.

Erdek Küçük Ova Koyu
Via: @erdeklove | Konum: Erdek, Küçük Ova Koyu

5. Küçük Ova Koyu

İlhanlar köyünden çıktıktan sonra ilerlediğiniz zaman yaklaşık 5km sonra bu harika şirin ve izole alan olan Küçük Ova koyunu göreceksiniz. Erdek Küçükova, Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı, Kapıdağ Yarımadası’nda yer alan izole bir kamp ve piknik alanıdır. Denize sıfır konumuyla dikkat çeken Küçükova Koyu, özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi ağırlarken, hafta içi günlerinde daha sakin bir atmosfere sahiptir.

Küçükova Koyu’na ulaşım, Erdek ilçe merkezinden yaklaşık 30 dakika süren bir yolculukla mümkündür. Erdek ilçe merkezi ile Küçükova Koyu arası 21,1 kilometredir ve Erdek > Ocaklar > Narlı > İlhanköy güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Koyun en güzel yanlarından biri, herhangi bir tesisin bulunmamasıdır. Bu durum, ziyaretçilere doğayla iç içe, sessiz ve huzurlu bir deneyim sunar. Ancak bu, ziyaretçilerin ihtiyaç duyabileceği bazı temel olanakların olmadığı anlamına da gelir. Örneğin, koyda tuvalet, duş, elektrik, market veya otopark gibi tesisler yoktur. Bu nedenle, ziyaretçilerin kendi yiyeceklerini, kamp ekipmanlarını ve temizlik malzemelerini getirmeleri önerilir.

Küçükova Koyu’na giden yolun bozuk olması sebebiyle, yere yakın araçlarla ulaşımda zorluk yaşanabilir. Bu yüzden 4×4 arazi araçları ile gitmek daha uygun olacaktır. Eğer böyle bir aracınız yoksa, koyun üst kısmında bulunan alana aracınızı park edip, yürüyerek koya inebilirsiniz.

Küçükova Koyu, doğal güzellikleri ve sakinliği ile bilinen, kamp ve doğa tutkunları için ideal bir kaçış noktasıdır.

erdek büyükova

6. Büyük Ova Koyu

Gelelim Erdek’in en eşsiz köyü ve sahilinin bulunduğu harika yer olan Büyük Ova (eski adıyla Paflima) koyuna. Erdek Büyükova, Balıkesir’in Erdek ilçesinde yer alan ve doğal güzellikleriyle bilinen bir bölgedir. İnce kumlu plajları ve sığ denizi ile dikkat çeken Büyükova Plajı, 800 metre uzunluğunda ve yaz aylarında oldukça popülerdir. Ayrıca bilmenizi isteriz ki bu plaj iki farklı şekildedir… sol kısmı derin, soğuk ve kalın kumluyken, sağ kısmı ise altın ve ince kumlu ayrıca da daha sığı ve sıcaktır. Büyükova Köyü, Erdek’in en sessiz ve huzurlu köylerinden biri olarak tanımlanmakta ve tatilciler için gözde bir lokasyon haline gelmiştir. Erdek Büyük Ova genelde koy olarak bilinse de yerleşimin oldukça fazla olduğu bir köydür.

Büyükova Plajı, ücretsiz bir plaj olup, Erdek ilçe merkezine araç ile yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Plaj tamamen halka açık, Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan ve çadır konaklamasına uygun bir yerdir. 

Erdek Büyükova, özellikle yaz aylarında yerli turistlerin ilgisini çeken ve İstanbul’a yakınlığıyla bilinen bir tatil beldesidir.

erdek doğanlar köyü
Via: @osmancaliskanofficial | Konum: Erdek, Doğanlar Köyü

7. Doğanlar

Erdek Doğanlar Köyü, Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı ve Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeybatısında yer alan bir köydür. Eski bir Rum köyü olan Doğanlar’ın eski ismi “Dragonda” olarak bilinir. Köy, doğal güzellikleri ve sahil şeridi ile dikkat çeker. Sahil boyunca sıralanan pansiyonlar, denize sadece 60 metre uzaklıkta aileler için konforlu bir tatil imkanı sağlar.

Doğanlar Köyü, Erdek’e yaklaşık 22 km uzaklıkta olup, ortalama 30-35 dakika süren bir yolculukla ulaşılabilir. Yolun dağlık olması seyahat süresini biraz uzatabilir. Köy, hem orman hem de deniz manzarası sunan bir konuma sahiptir ve ziyaretçilere huzurlu bir kaçış sunar.

Köyde konaklamak için çeşitli pansiyonlar ve apart oteller bulunmakta. Ayrıca, köyün çevresinde keşfedilecek birçok popüler yer bulunur.

Doğanlar Köyü, sakin bir tatil arayanlar için ideal bir destinasyon olup, doğal güzelliklerinin yanı sıra, ziyaretçilere geleneksel köy yaşamını deneyimleme fırsatı da sunar. Ayrıca Doğalar’da karpuz, kırmızı soğan ve fasulye oldukça fazla üretilir ve harika lezzetlidir. Tatiliniz bittiğinde eve önerken bu lezzetleri almadan dönmemelisiniz.

erdek turanlar manastır koyu
Via: @siyahifazla | Konum: Erdek, Turanlar (Manastır Koyu)

8. Turanlar

Erdek Turanlar, Erdek’e bağlı bir diğer mahalledir. Kapıdağ Yarımadası’nın ortasında konumlanmış olan bu mahalle, Erdek’e yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunur ve Ocaklar Beldesi’ne bağlıdır.

Erdek Turanlar, özellikle yaz aylarında tatilciler için popüler bir konum olup, doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinir. Bölgede, denize sıfır konumda bulunan arsalar, villalar ve yazlıklar gibi çeşitli gayrimenkul seçenekleri mevcuttur. Turanlar, hem yatırım hem de tatil amaçlı gayrimenkul arayanlar için cazip bir bölge olarak dikkat çeker.

Ayrıca Turanlar’ın popülerce tercih edilen eşsiz güzellikleri Manastır Koyu ve Yolsuz Koy da bu bölgededir.

erdek ormanlı
Via: @kamperestler_balikesir | Konum: Erdek, Ormanlı

9. Ormanlı

Kapıdağ Yarımadası’nın Marmara Denizi’ne bakan tarafında, doğal bir koy kenarında kurulmuş olan Ormanlı Köyü, sessizliği ve doğal güzellikleriyle (ayrıca da en fotojenik köy olarak) bilinir. Eski bir Rum köyü olan ve eski ismi “Şeytanköy” olarak da bilinen Ormanlı, 1927 yılında Yunanistan’ın Selanik kenti ve Serez bölgesinden gelen mübadele yoluyla gelenler tarafından yerleşim alanı olarak seçilmiştir.

Köy, henüz çok bakir ve sakin bir atmosfere sahip olmasıyla dikkat çeker. Kafa dinlemek ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir. Köyde konaklama için pansiyonlar ve apartlar bulunmakta, ancak otel statüsünde bir işletme yoktur. Ayrıca, köy halkı tarafından yaz aylarında artan konaklama talebini karşılamak için evlerini ve dairelerini günlük, haftalık ya da 15 günlük olarak kiraladıkları bilinmektedir.

Ormanlı Köyü’nün plajı, doğal açık sarı kumdan oluşan ve Marmara Denizi’nin serin sularını hissettiren harika bir kuma sahiptir. Denize girmek, balık tutmak, kamp yapmak gibi aktiviteler için elverişli bir ortam sunar. Ayrıca, köyün yakınlarında bulunan (Turanlar’a bağlı) Manastır Koyu da pırıl pırıl deniziyle ziyaretçileri cezbetmektedir.

Ulaşım açısından, Erdek Ormanlı Köyü’ne gitmek için öncelikle Bandırma’dan Erdek’e gelmek ve ardından Erdek’ten Ocaklar’a girmeden Turan Köy istikametinde ilerlemek gerekmektedir. Virajlı yolları ve zorlu ulaşımıyla bilinse de, köyün doğal güzellikleri bu zahmete değer kılmaktadır.

Kısacası, Erdek Ormanlı Köyü, doğal güzellikleri, sakin atmosferi ve temiz plajlarıyla ziyaretçilerine huzurlu bir tatil vaat eden bir yerdir. Sessizliği ve doğayla baş başa kalmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

balıkesir kapıdağ yarımadası ballıpınar
Via: @ballipinarkadinlarkooperatifi | Konum: Kapıdağ Yarımadası, Ballıpınar

10. Ballıpınar

Ballıpınar, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir mahalledir ve Marmara Bölgesi’nde yer alır. Eski adları arasında Kocaburgaz, Kocabergos, Korucabergos, Lángas ve Langáda bulunur.

Ballıpınar, özellikle kırmızı soğan üretimiyle tanınır. Yaklaşık 1500 ton kırmızı soğan yıllık olarak üretilir ve bu soğanlar Türkiye’nin dört bir yanına, özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlere satılır. Ayrıca zeytin ve kiraz üretimi de yapılmaktadır.

1924 yılında Yunanistan’ın Kavala İlçesi ve Kokola Köyü’nden gelenlerin yerleştiği köy, “Türkiye’nin kırmızı soğan ambarı” olarak bilinir. Köyde, 1924-1960 yılları arasında cami olarak kullanılan eski bir Rum kilisesi de bulunmaktadır.

Coğrafi olarak, Balıkesir il merkezine uzaklığı ve Erdek ilçesine 45 km mesafede yer alır. İklimi, ılıman Marmara ikliminin etkisi altındadır. Eğitim açısından, mahallede ilköğretim okulu bulunmakta ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır.

erdek karşıyaka
Via: @erdekkarsiyakam | Konum: Kapıdağ Yarımadası, Karşıyaka Beldesi

11. Karşıyaka

Karşıyaka, eski adı Pereme veya Péramos olan bu mahalle, yaklaşık 2.414 kişilik bir nüfusa sahiptir ve Erdek’in en büyük beldesidir.

Tarihi açıdan bakıldığında, Karşıyaka Beldesi, 1924 mübadelesi ile Yunanistan’ın Kavala bölgesinden gelen mübadele kapsamında göç eden vatandaşlarımızın yerleşerek oluşturduğu bir mahalledir. 1991 yılında belde belediyesine dönüştürülmüştür.

Coğrafi olarak, Erdek ilçe merkezine 32 km uzaklıkta yer alır ve doğusunda Çakıl Köyü, güneybatısında ise Yukarıyapıcı köyleri ile komşudur. Ekonomisi balıkçılık, zeytincilik, tarım ve hayvancılığa dayanır ve özellikle balıkçılık, beldenin ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Eğitim ve sağlık hizmetleri açısından, beldede faal durumda bir ilköğretim okulu ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Ayrıca, beldede tersane gibi önemli bir endüstriyel tesis de mevcuttur.

Karşıyaka’nın güzel doğası, zengin tarihi ve canlı ekonomisi ile hem yerel halk hem de ziyaretçiler için cazip bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Umarım bu bilgiler Karşıyaka hakkında size bir fikir vermiştir.

erdek tatlısu
Via: @alephsaran | Konum: Erdek, Tatlısu

12. Tatlısu

Kapıdağ Yarımadası’nda yer alan Tatlısu Köyü, Antik Kyzikos kentinin hemen yanında bulunur ve Arganot gemicilerinin altın post peşinde oldukları zamanlarda belki de kumsalında ateş yakmış olabilecekleri kadar eski bir geçmişe sahiptir.

Köy, adını meydanında ve birkaç noktasında bulunan, Kapıdağ içlerinden gelen serin ve taze kaynak suyundan alır. Bu su, bölge yerleşim yerlerinden gelenlerin de ilgi gösterdikleri bir su kaynağıdır. Tatlısu, zengin bir tarihi geçmişe sahip olup, tarih boyunca Kyzikosluların, Ermenilerin, Rumların ve Osmanlıların yaşadığı bir yer olmuştur.

Köyün bugünkü yerleşim bölgesi, 1720 yıllarında Orta Ermenistan’dan gelen bir grup tarafından kurulmuş ve 1922’de yapılan nüfus mübadelesiyle bugünkü halkı buraya yerleşmiştir. O dönemde Kapıdağ Yarımadası’nda çoğunlukla Rum köyleri bulunurken, sadece Hamamali ve Tatlısu Türk köyü olarak kurulmuştur.

Yaz aylarında sayfiye yeri olarak popüler olan Tatlısu, esnafı ve çay bahçelerini hareketlendiren kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapar. Köyde, iskelede bağlı bulunan balıkçı kayıkları, çocukların deniz eğlencesi ve Bandırma’yı uzaktan izleyebileceğiniz serin çınar ağaçlarının altında huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca, köy sütü ve mevsimine göre değişik meyvelerden üretilen dondurmalar gibi lezzetleri tadabilir, sabahın ilk saatlerinde iskeleye gelerek mevsim balıklarını satın alabilirsiniz.

Erdek Tatlısu’ya ulaşım için Bandırma üzerinden seyahat edebilir, kış döneminde Karşıyaka Belediyesi’nin otobüs seferleriyle veya yaz döneminde artan talep üzerine düzenlenen feribot seferleriyle köye ulaşabilirsiniz. Tatlısu, küçük koylarında yazlık evler ve misafirlere hizmet veren kafe ve çay bahçeleriyle ziyaretçilerine keyifli bir deneyim sunar.


Kapıdağ Yarımadası koyları/köyleri sırası ile bu şekildedir. Aralarda atladığımız görülmeye değer olmayan bir kaç küçük yerleşim yerini rehberimizde ki gibi sizde es geçebilirsiniz. Erdek’ten yola başladığınız zaman kıyı boyunca bu eşsiz güzellikte ki koyları ve köyleri gezip konaklayıp eşsiz bir kaç gün geçirebilirsiniz.

Kapıdağ’da konaklamak için, tüm köylerde nerede kalabilirim, nerede bir şeyler yiyip içebilirim diye kendinize soruyorsanız. Sitemizde ki keşfet sayfasından harita yardımı ile tüm bölgeyi A’dan Z’ye keşfedebilirsiniz.

Şimdi size bize sıkça sorulan bir kaç soruya da cevap vererek devam edelim.

S: Kapıdağ Yarımadası nerede bulunur?

C: Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla ana karaya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olan Marmara Denizi içindeki yarımadadır. Bu doğa harikası yarımadada sarp burunlarla ayrılmış yapılaşmamış koylar, her virajda nefes kesici manzaralar, baharda rengarenk çiçeklerin adım atacak yer bırakmadığı bayırlar, yemyeşil dağlardan akarak plajlara kavuşan dereler ve dolambaçlı yollar boyunca size eşlik eden Marmara Adaları manzaraları bulunur.

S: Kapıdağ Yarımadası’na nasıl gidilir?

C: Kapıdağ Yarımadası’na ulaşmak için birkaç seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri, İstanbul’dan Yenikapı’dan kalkan feribotlarla Bandırma’ya gitmek ve buradan Erdek’e geçmektir. Bu yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Diğer bir seçenek ise, İstanbul’dan Eskihisar’dan kalkan feribotlarla Topçular’a gitmek ve buradan karayolu ile Erdek’e ulaşmaktır. Bu yolculuk da yaklaşık 4 saat sürmektedir. Eğer Bursa’dan geliyorsanız, karayolu ile Erdek’e 2 saatte varabilirsiniz. Çanakkale’den geliyorsanız, Biga üzerinden Erdek’e ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk da yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

S: Kapıdağ Yarımadası volkanik mi?

C: Kapıdağ Yarımadası, volkanik bir yapıya sahip olup, saplı ada da denen tombolo yapısındadır. Önceleri sadece dört tarafı sularla çevrili bir adayken, daha sonra gelgitlerin ve dalgaların biriktirmesi sebebiyle yarımadaya dönüşmüştür. Ada ve kara arasında gelip giden dalgalar, kum, çakıl ve toprak gibi malzemeleri biriktirerek kıstak (yarımadanın karaya bağlandığı kısım) oluşturmuştur. Kıstağın uzunluğu 1500 metre, genişliği ise 1700 metredir.

S: Kapıdağ Yarımadası’nda ayı var mı?

C: Evet, Kapıdağ Yarımadası’nda ayı varlığı tespit edilmiştir. Balıkesir Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, yarımadada ayıların muhtemel yaşam alanları olarak belirlenen noktalara bilgilendirme amacıyla uyarı tabelaları yerleştirilmiştir.

S: Kapıdağ Yarımadası nerede?

C: Kapıdağ Yarımadası, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinde yer alıyor. Bir kıstakla ana karaya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olan bu yarımada, Marmara Denizi içinde bulunuyor. Yüzölçümü yaklaşık 287 kilometrekare olan Kapıdağ Yarımadası, doğal güzellikleri ve tarihi yerleriyle biliniyor. En yüksek noktası 808 metre ile Dedebayırı Tepesi’dir.

 

 / 

Giriş Yap

Mesaj Gönder

Favori Yerlerim